آخرین شرایط توزیع مواد ضدعفونی در خراسان جنوبی ، کمبود جدی ماسک

به گزارش وبلاگ تمبوک، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: کمبودها تقریبا مشهود و این کمبودها در داروخانه ها زیاد است، چرا که مردم فقط داروخانه ها را برای نیازهای بهداشتی مرجع می دانند و برای تأمین نیازهای بهداشتی به این مکان ها مراجعه می نمایند.

آخرین شرایط توزیع مواد ضدعفونی در خراسان جنوبی ، کمبود جدی ماسک

به گزارش وبلاگ تمبوک به نقل از فارس، غلامرضا آهنی اظهار کرد: در حال حاضر 96 داروخانه در استان خراسان جنوبی وجود دارد که از این تعداد 71 داروخانه خصوصی، 16 داروخانه داخل بیمارستانی و 9 باب نیز شبانه روزی است.

وی با اشاره به کمبود ملزومات پزشکی (ماسک، الکل و موادضذعفونی) مورد احتیاج مردم در استان گفت: کمبودها تقریبا مشهود و این کمبودها در سطح داروخانه ها زیاد است چرا که مردم فقط داروخانه ها را برای احتیاجهای بهداشتی مرجع می دانند و برای تأمین احتیاجهای بهداشتی به این مکان ها مراجعه می نمایند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اعلام کرد: با شیوع ویروس کرونا در کشور بسیاری از مردم با هدف پیشگیری از ابتلا به این بیماری به خرید ماسک های پزشکی روی آوردند که سبب کمبود و نیز گرانی این محصول بهداشتی در استان شد.

سهمیه 30 تا 100 عددی داروخانه ها از محلول ضدعفونی دست

آهنی با بیان اینکه در هفته های گذشته با استفاده از ظرفیت یکی از کارخانه های استان و تغییر خط فراوری این کارخانه فعال سعی در افزایش فراوری مواد ضدعفونی نموده ایم، اضافه نمود: با پیگیری همه نهادهای استان و دانشگاه علوم پزشکی توانستیم سهمیه الکلی را برای این کارخانه تأمین کنیم.

وی با اشاره به فراوری مواد ضدعفونی نماینده دست در این کارخانه و احتیاجهای مردم ا کرد: روزانه سه هزار اسپری ضدعفونی دست در این کارخانه فراوری می گردد اما حجم آن جوابگوی احتیاج مردم استان نیست، به گونه ای که روزانه به هر داروخانه خراسان جنوبی حدود 30 تا 40 عدد محلول ضدعفونی دست می رسد.

توزیع 28 هزار عدد مایع ضدعفونی نماینده دست

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: با افزایش میزان فراوری کارخانه، میزان توزیع ما به هر داروخانه حداکثر به 100 عدد رسیده است اما باز هم جوابگوی احتیاج مردم استان نیست و احتیاج مردم خیلی بیشتر است.

آهنی با اشاره به اینکه بخشی از فراوری را به وسیله شرکت های پخش مرتفع و حدود سه تا چهار هزار عدد ژل ضدعفونی در هفته گذشته داروخانه ها توزیع نموده ایم، عنوان نمود: تا به امروز حدود 23 هزار اسپری ضدعفونی نماینده دست و حدود 4 تا 5 هزار ژل ضدعفونی دست بین داروخانه ها توزیع نموده ایم.

وی با اعلام اینکه در حوزه ماسک مشکل داریم چون تا به امروز هیچ ماسکی در سطح داروخانه ها توزیع نشده است، اضافه نمود: همچنان پیگیر سهمیه ماسک برای استان هستیم و به وسیله شرکت های پخش قرار است ماسک در استان توزیع گردد اما این موضوع با اولویت بیمارستان ها و کسانی که در خط مقدم مراجعه بیماران هستند، می باشد.

کمبود جدی ماسک در استان

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهارکرد: براساس بخشنامه وزارت بهداشت، تمامی فراورینمایندگان و عرضه نمایندگان ماسک موظف هستند تا اطلاع ثانوی 100 درصد ماسک های فراوریی خود را اعم از فیلتردار، بدون فیلتر، کش دار و بنددار را به هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران تحویل دهند لذا اگر ماسک وارد استان گردد با اولویت کادر بهداشتی و خواهد بود و اگر به اندازه کافی تأمین گردد در اختیار مردم استان هم قرار خواهد گرفت.

آهنی بیانکرد: تمام افراد و ارگان هایی که آمادگی تهیه و فراوری ماسک را دارند می توانند به معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مراجعه نمایند تا در اسرع مجوز را صادر و همه امکانات قانونی را برای تهیه ماسک تأمین کنیم.

کشفیات اندک ماسک/ اولویت با کادر پزشکی است

وی با اشاره به فراوری ماسک توسط افراد و اشخاص مختلف، عنوان نمود: تا به امروز نمونه های بسیار زیادی فراوری و به معاونت غذا و دارو استان ارسال شد اما هیچ کدام از ماسک های فراوریی (از نظر پارچه) از کیفیت لازم برخوردار نبود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص محموله های اقلام بهداشتی احتکار شده و توزیع آن بین داروخانه ها، عنوان نمود: بعضی از این محموله ها تاریخ گذشته و بعضی شامل دستکش بوده است بنابراین حجم کشفیات به خصوص در بخش ماسک زیاد نبوده اما همین مقدار اندک را در مراکز بهداشتی و درمانی و عرضه عموم استفاده خواهیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "آخرین شرایط توزیع مواد ضدعفونی در خراسان جنوبی ، کمبود جدی ماسک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط توزیع مواد ضدعفونی در خراسان جنوبی ، کمبود جدی ماسک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید