آفرودسواری محدود می گردد؟

به گزارش وبلاگ تمبوک، لوتگرم ترین نقطه زمین، هر سال میزبان گردشگران بسیاری است، اما بعضی تورهای گردشگری غیرقانونی با رعایت نکردن استانداردها یا با برگزار کردن آفرود در حریم لوت، نه تنها در دراز مدت ظرفیت های گردشگری لوت را توسعه نمی دهند، بلکه به تهدیدی تبدیل شدند.

آفرودسواری محدود می گردد؟

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ تمبوک، با ثبت دنیای کویر لوت، گردشگران این منطقه رشد چمشگیری داشت. در این میان حفاظت از حریم کویر لوت به دغدغه ای مهم تبدیل شد، تا جائیکه زهرا احمدی پور - معاون ردیس جمهور در نامه اخیر خود به استاندار های 3 استان درگیر درباره حفاظت از حریم بیابان لوت هشدار داد، در این گزارش سعی شد تهدیدات حریم کویر لوت و راهکارهای مبارزه با آن آنالیز گردد.

آفرودی ها تهدیدی برای حریم کویر لوت، ساماندهی تورهای گردشگری برای صیانت از محدوده لوت

در این رابطه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اخیرا در نامه ای به استاندارهای 3 استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان بلوچستان درباره حفاظت از حریم بیابان لوت هشدار و خواهان توجه به ضوابط حریم این اثر طبیعی شد.

در این نامه حدود عرصه و حریم بیابان لوت در استان خراسان جنوبی شهرستان نهبدان، بخش مرکزی، دهستان نه و روستاهای دهسلم، چاه داشی و حیدرآباد، عرصه حریم بیابان لوت در استان کرمان بخش شهداد، دهستان تکاب، روستاهای شفیع آباد و ده سیف و عرصه محدوده حریم بیابان لوت در استان سیستان و بلوچستان را شهرستان زاهدان، بخش نصرت آباد، دهستان نصرت آباد و روستای گراغه عنوان شد.

همچنین حسن رمضانی - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی در گفت وگو با میراث آریا، گفت: بعد از دنیای شدن کویر لوت، تعداد گردشگران این کویر بویژه تورهای گردشگری و آفرود افزایش پیدا کرد. این تورها متاسفانه با رعایت نکردن استاندارها می توانند به کلوت ها، تپه های شنی و... سایر بخش های کویر لوت آسیب بزنند، در نتیجه این احتیاج احساس می گردد که در کویر، جاهایی برای این قبیل ورزش ها و فعالیت ها در نظر گرفته گردد، تا به حریم کویر لوت آسیبی وارد نگردد.

انجام هرگونه فعالیت معدنی جدید در کویر لوت با هماهنگی میراث فرهنگی

وی اضافه نمود: علاوه بر جاذبه های گردشگری، کویر لوت منایع و ذخایر زیرزمینی نیز دارد، با توجه به اینکه کویر لوت به 3 استان نسبتا محروم متصل است، باید راهکاری اندیشید که فعالیت های معدنی جدید در این ناحیه با هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.

رمضانی گفت: بعد از ثبت دنیای این کویر، جلسات زیادی با اداره کل ورزش و جوانان استان داشتیم تا تورهای گردشگری کویر لوت ساماندهی گردد، از طرفی با سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز جلساتی داشتیم که در آن ها تأکید شد که اگر قرار است فعالیت جدید معدنی در این ناحیه انجام گردد حتما با هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.

وی اضافه نمود: باید دقت داشت، علاوه بر اینکه از ظرفیت گردشگران نهایت استفاده را برد، تمهیدی اندیشید که گرشگران به حریم کویر لوت آسیب نرسانند.

لزوم جلوگیری از تورهای غیر مجاز کویرگردی و آفرود در حریم کویر لوت

محمد دنیاشاهی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان و مدیر پایگاه ثبت دنیای بیابان لوت در منطقه شهداد درباره نامه معاون رئیس جمهوری مبنی بر حفاظت از حریم بیابان لوت گفت: با توجه به رشد صنعت گردشگری در کشور و به دنبال آن در استان کرمان، و با توجه به راهبردهای گردشگری استان، حوزه اکوتوریسم با موضوع بیابان گردی یکی از بحث های اصلی بود و کوشش زیادی انجام شد که از ظرفیت های اکوتوریست در راستای توسعه گردشگری در استان استفاده گردد.

وی مشارکت دادن مردم در توسعه اقامت های بوم گردی را یکی از اقدامات صورت گرفته در بحث توسعه زیرساخت ها بیان کرد و گفت: در کنار این برنامه های توسعه ای، یک سری برنامه های کنترلی و نظارتی نیز داشتیم. بعد از اینکه ثبت دنیای کویر لوت رخ داد، براساس ضوابط منطقه را پایش و مدیریت کردیم، و سعی شد کارهای توسعه ای به حفاظت حریم کویر لوت خدشه ای وارد نکند. با مدیریت در حوزه گردشگری باید از تورهای غیرمجاز طبیعت گردی، آف رود و... برنامه هایی که در چارچوب ضوابط نبودند و در عرصه کویر لوت، برگزار می شدند جلوگیری به عمل می آمد.

دنیاشاهی ادامه داد: از طرفی این تورها از درگاه های مختلفی وارد می شدند و هماهنگی های لازم وجود نداشت و می توانست برای حریم کویر لوت مخاطره ایجاد کند. به عنوان مثال نبرد آفرود از یکی از ورودی های شمال غربی لوت که جز منایع تغذیه ای آب محسوب می شد، اعتراضات زیادی از سوی دوستداران طبیعت را در پی داشت، با جلساتی که داشتیم کوشش کردیم که همه بپذیرند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاد متولی در این زمینه است، و محدوده کویر لوت باید تحت نظارت این سازمان باشد.

ساماندهی فعالیت های گردشگری با ابلاغ آئین نامه تورهای طبیعت گردی و بیایان گردی

وی اضافه نمود: خوشبختانه با نامه دکتر زهرا احمدی پور بر این مسئله بیشتر تأکید شد. بعد از این نامه جلساتی با نهادهای مختلف داشتیم، و اکنون تقریبا همه برنامه های هوایی و زمینی در این محدوده از کانال میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پایگاه ثبت دنیای بیابان لوت در منطقه شهداد کنترل می گردد. بعلاوه به دنبال این هستیم بحث راننده تورها را ساماندهی کنیم تا راننده های متخصص این کار را انجام دهند، از طرفی ورود تورهای بدون راهنمای متخصص به این ناحیه ممنوع است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: آئین نامه تورهای طبیعت گردی و بیایان گردی در معاون گردشگری کشور در حال تدوین است و پس از ابلاغ این آئین نامه بسیاری از امور ساماندهی می گردد. ما سعی کردیم برنامه های سنگین طبیعت گردی و کویرگردی را به بخش های جنوبی استان راهنمایی کنیم تا این برنامه ها در خارج از عرصه و حریم بیابان لوت انجام شوند.

مجید کلانوری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان نیز در این باره گفت: همه تورهایی که در این استان برگزار می گردد با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان بود، در نتیجه سعی شد استاندارها رعایت گردد تا به حریم کویر لوت آسیبی وارد نگردد.

وی تأسیس کمپینگ گردشگری در نصرت آباد را از جمله برنامه های اداره کل سامان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد و گفت: ما قصد داریم با ایجاد این کمپینگ، گردشگران کویر را ساماندهی کنیم. تا به امروز 2 میلیارد تومان اعتبار از منابع استانی برای راه اندازی این کمپینگ جذب شده است، تصمیم داریم در صورت امکان از کاروان سرای قدیمی نصرت آباد استفاده کنیم و این اعتبار را برای ایجاد کمپینگ در این کاروانسرا راهنمایی کنیم.

کلانوری ادامه داد: همه تورهای گردشگری این استان بویژه تورهای گردشگری کویر لوت هدفمند است و جهت از پیش معین شده ای، برای گردشگران این کویر با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نظر گرفته شده است، البته عده ای گردشگر از استان های خراسان جنوبی و کرمان وارد استان سیستان و بلوچستان می شوند، در نتیجه معتقدم اگر مرزهای استان ها معین باشد، می توان مسائل را بهتر ساماندهی کرد.

برانگیخته شدن حساسیت دستگاه های اجرایی استان درباره حفاظت از حریم کویر لوت با نامه معاون رئیس جمهوری

وی اضافه نمود: وقتی ضوابط مربوط به حریم کویر لوت و جرایم مربوط به تخلفات یا سهل انگاری در این حریم از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صورت معین و به استان ها ابلاغ گردد، راحتتر می توان مسئله را ساماندهی کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: در حال حاضر تعامل خوبی بین اداره کل محیط زیست، استانداری و سایر نهادهای مرتبط با اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری وجود دارد، و امیدواریم این تعامل بیشتر گردد.

همچنین مجتبی میرحسینی - معاون گردشگری استان سیستان و بلوچستان نیز در این باره گفت: تا به امروز همه تورها و برنامه های گردشگری این استان با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود و مخاطره خاصی در این استان در محدود کویر لوت نداشتیم، اما با این نامه حساسیت دستگاه های اجرایی استان درباره حفاظت از حریم کویر لوت بیشتر برانگیخته می گردد و هماهنگی بهتری بین این دستگاه ها با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را شاهد خواهیم بود.

چرا گرم ترین نقطه دنیا احتیاجمند حفاظت است

کویر لوت با مساحتی حدود 175 هزار کیلومتر، در شمال شرقی استان کرمان و میان 3 استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان، حدود 10 درصد وسعت کشور را دربر گرفته است. منطقه ای که تا به امروز 3 هزار اثر تاریخی از جمله درفش 5هزارساله شهداد یعنی قدیمی ترین درفش دنیا در آن کشف شده است. لوت را به عنوان گرم ترین نقطه زمین می شناسند تا آن جا که در سال 2055 با دمای 70،7 درجه سانتی گراد، رکورد گرم ترین دما در همه زمین را ثبت کرد.

گرم ترین نقطه زمین هر سال میزبان گردشگران بسیاری است، اما تعدادی از تورهای گردشگری غیرقانونی با رعایت نکردن ملزومات و استانداردها یا با برگزار کردن مسابقات آفرود در حریم کویر لوت، نه تنها در دراز مدت ظرفیت های گردشگری در این منطقه را توسعه نمی دهند، بلکه می توانند تهدیدی برای حریم لوت باشند. تهدیدی که می تواند بسیاری از منابع و ظرفیت هایی را از بین ببرد که به راحتی قابل بازگشت نیستند. امروز لوت با نگرانی چشم انتظار گردشگرانی است که می توانند مثل تیغ 2 لبه باشند.

منبع: تسنیم

به "آفرودسواری محدود می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفرودسواری محدود می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید