ایران چشمانش را روی 300 میلیون دلار افغانستان بسته

به گزارش وبلاگ تمبوک، یک مقام وزارت بهداشت افغانستان گفت: گردشگران افغانستانی سالانه حدود 300 تا 400 میلیون دلار در خارج از کشور خرج درمان می نمایند اما ایران به ارزش این بازار توجهی نشان نمی دهد و افغان ها را همچنان در حد کارگران ساختمان می بیند.

ایران چشمانش را روی 300 میلیون دلار افغانستان بسته

ایسنا: وحید مجروح، مشاور امور بین الملل وزارت صحه عامه (بهداشت) افغانستان که تازگی به ریاست مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی انتخاب شده است، ارزش بازار توریسم سلامت افغانستان را حدود 300 تا 400 میلیون دلار دانست اظهار کرد: افغانستانی ها سالانه این حجم از سرمایه را به کشورهای همسایه از جمله هندوستان انتقال می دهند، درحالی که ایران به آن توجهی نشان نمی دهد.

او که بر ضرورت همکاری و نزدیکی بیشتر دو کشور ایران و افغانستان تاکید دارد، درباره دلایل سفر کمتر افغانستانی ها به ایران برای درمان، گفت: دلایل مختلفی وجود دارد؛ نخست ضعف در معرفی ظرفیت های درمانی ایران در افغانستان است. ایران تا کنون نتوانسته ظرفیت های خود را در بازار افغانستان درست معرفی و ارائه کند. مساله دیگر ذهنیت جامعه ایران و افغان نسبت به یکدیگر است، همچنان ملاحظات فرهنگی وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

وی تاکید نمود: باید نگاهی که بیست سال قبل به کارگر افغان وجود داشت با افغانستانی که حالا به قصد درمان به ایران سفر می نماید، اصلاح گردد.

مجروح گفت: تاکید مکرر می کنیم که افغانستان کشور بیست سال قبل نیست و افغان ها اینک فرصت های زندگی بهتر و توان مالی بالاتری دارند. حتی در گذشته هم افغان هایی که به ایران سفر می کردند نماینده قاطع کل جامعه این کشور نبودند.

مشاور امور بین الملل وزارت بهداشت افغانستان با بیان این که دو ملت ایران و افغانستان باید همدیگر را واقع بینانه تر بشناسند، اضافه نمود: دو ملت تقریبا در یک سطح هستند، در نتیجه می توانیم دوستان خوبی باشیم. از سویی فکر می کنم ارزش مالی بازار توریسم سلامت افغانستان، فرصت بسیار خوبی برای همکاری های مشترک و انگیزه ای برای محکم تر شدن پیوند دو کشور است. در حقیقت توریسم سلامت نوعی دیپلماسی است که دو کشور را به یکدیگر نزدیک می نماید.

او درباره محدودیت احتمالی ویزا بر سر راه سفر گردشگران افغانستانی به ایران، اظهار کرد: ویزا در گذشته چالشی برای سفر افغان ها به ایران بود اما در یک سال گذشته سفارت ایران در کابل کوشش های زیادی انجام داد تا صدور ویزا برای اتباع افغانستانی آسان گردد. در مقابل صدور ویزای هند برای افغان ها مشکل شده؛ شرایطی که فرصتی را برای دوستان ایرانی فراهم نموده است.

مجروح با اشاره به این که هزینه مقرون به صرفه سفر درمانی افغان ها به هندوستان باعث شده این کشور با وجود دشواری هایی که در صدور ویزا دارد اما در مقایسه با ایران بیشتر در اولویت سفر گردشگران افغانستان باشد، گفت: این دیدگاه دقیقا درست است و هر از چند گاهی هم با دوستان ایرانی مطرح می گردد، هر چند آن ها این موضوع را قبول ندارند. اصلاح این ذهنیت حتی اگر خلاف باور باشد، به کوشش بیشتر جامعه ایرانی احتیاج دارد.

منبع: توریسم آنلاین

به "ایران چشمانش را روی 300 میلیون دلار افغانستان بسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران چشمانش را روی 300 میلیون دلار افغانستان بسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید