تحولات الجزایر در 24 ساعت گذشته

تهران - خبرنگاران- احمد قاید صالح رییس ستاد مشترک ارتش الجزایر با تاکید بر ادامه همراهی ارتش این کشور با مردم الجزار، گفت که اجرای برنامه های ارتش نیازمند تعقل، صبوری و فضای امن و آرام است.

تحولات الجزایر در 24 ساعت گذشته

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر، احمد قاید صالح با تاکید بر این که مردم (الجزایر) همان کسانی هستند که رییس جمهور آینده را انتخاب می نمایند، ادامه داد: ارتش (الجزایر) در کنار مردم می ماند تا به خواسته های مشروع خود دست یابند.

فرمانده ارتش الجزایر با اشاره به تحریم جلسات رایزنی انتخابات از سوی احزاب و گروه های مخالف تاکید نمود که رویکردهای مخالف با مذاکرات، خلاء های قانون اساسی را پررنگ تر و کشور را به خشونت و آشوب سوق می دهد.

صالح با اشاره به وجود برنامه هایی خطرناک برای به بن بست رساندن الجزایر، اضافه نمود: سرنخ های این توطئه پیدا شده و کوشش می کنیم آن را خنثی کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت حل بحران الجزایر در سریع ترین زمان ممکن اضافه نمود: ادامه این وضعیت آثار مخربی برای کشور دارد و ملت باید در این شرایط جانب احتیاط و هوشیاری را نگه دارد.

وی ضمن ابراز خشنودی از اقدامات دستگاه قضای الجزایر برای تسریع در پیگیری پرونده های مبارزه با فساد و غارت اموال عمومی اضافه نمود: بعضی کوشش می نمایند اقدامات نهاد های دولتی (الجزایر) را مختل نمایند، اما نباید در دام پیش داوری گرفتار شد.

** دانشجویان الجزایری خواهان تغییر ریشه ای در این کشور شدند

هزاران دانشجوی الجزایری دیروز(سه شنبه) با شرکت در راهپیمایی در شهرهای مختلف این کشور، خواهان تغییر ریشه ای در الجزایر و کنارگیری تمام مقامات دولت سابق و در راس آن عبدالقادر بن صالح رییس جمهور موقت و نورالدین بدوی نخست وزیر این کشور شدند.

آن ها با تاکید بر مسالمت آمیز بودن اعتراضات، با سردادن شعارهایی حمایت خود را از ارتش الجزایر اعلام کردند و خواهان تسریع در اقدامات دستگاه قضایی این کشور در مقابله با فساد شدند.

** برطرف مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس الجزایر

روند بازداشت ها و برطرف مصونیت ها از بسیاری از شخصیت های پارلمانی و تجار وابسته به دولت سابق الجزایر و محاکمه آنها ادامه دارد.

به همین دلیل اقداماتی در لغو مصونیت پارلمانی جمال ولد عباس و سعید برکات دو عضو شورای امت انجام شده است و کمیته پارلمانی به موضوع برطرف مصونیت پارلمانی چراغ سبز داده تا شرایط برای تصویب نهایی آن فراهم گردد.

همچنین پلیس الجزایر روز دوشنبه تعدادی از بازرگانان نزدیک به عبدالعزیر بوتفلیقه رییس جمهوری سابق این کشور را به اتهام فساد بازداشت کرد.

**مدیرعامل شرکت نفتی سوناطراک برکنار شد.

عبدالقادر بن صالح رییس جمهور موقت الجزایر دیروز (سه شنبه) با صدور حکمی عبدالمؤمن ولد قدور رییس شرکت دولتی سوناطراک را بر کنار و رشید حشیشی را برای این سِمت مشخص کرد.

سوناطراک بزرگ ترین شرکت در الجزایر و در قاره آفریقا به شمار می آید. ولد قدور از سال 2017 مدیر عامل این شرکت نفتی بوده است.

مردم الجزایر در تظاهرات خود به فسادهای این شرکت در مدیریت منابع نفتی کشور اعتراض داشتند.

الجزایر عضو سازمان کشورهای صادرنماینده نفت (اوپک) است و روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت فراوری می نماید و حجم فراوریات گازی این کشور به 135 میلیارد متر مکعب می رسد.

الجزایر این روزها شاهد تغییراتی اساسی در ساختار سیاسی خود است. این تغییرات در پی اعتراضات مردمی از سوم اسفند ماه گذشته و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری الجزایر که قرار بود 29 فروردین سال جاری برگزار گردد، شروع شد. مردم الجزایر به نامزد شدن دوباره عبدالعزیز بوتفلیقه 82 ساله در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین بار متوالی معترض بودند و انتها بوتفلیقه مجبور به کناره گیری شد و پس از آن بن صالح طبق ماده 102 قانون اساسی موقتا رییس جمهور شد، اما استعفای بوتفلیقه و انتصاب بن صالح، از شدت نارضایتی ها نکاسته و مردم الجزایر خواهان برکناری تمام مقامات دولت سابق هستند.

خاورم**3224*1275

منبع: ایرنا

به "تحولات الجزایر در 24 ساعت گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات الجزایر در 24 ساعت گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید