منطقه توریستی در برابر خلع سلاح؛ پیشنهادی غیرجذاب برای کره شمالی

به گزارش وبلاگ تمبوک، هرچند دولت کره شمالی به پیشنهاد آمریکا برای خلع سلاح هسته ای واکنشی نشان نداده اما از نظر رهبر کره شمالی این پیشنهاد چیزی جز کوشش غرب برای شروع اقدامات خصمانه علیه سلسله کیم و ریشه دواندن در این کشور منزوی نیست.

منطقه توریستی در برابر خلع سلاح؛ پیشنهادی غیرجذاب برای کره شمالی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ تمبوک، گزارشات منتشر شده در شنبه این هفته حاکی از پیشنهاد آمریکا به کره شمالی برای شروع خلع سلاح هسته ای این کشور بود. روزنامه هانکوک ایلبو کره جنوبی به نقل از یک دیپلمات بلند پایه این کشور گزارش داد که مذاکره کنندگان آمریکایی پیش نویس طرحی را آماده نموده اند که به موجب آن پیشنهاد منطقه توریستی کالما را به رهبر کره شمالی ارائه نموده اند.

ترامپ که خود یک غول در عرصه ساخت و ساز به شمار می رود به سواحل عالی منطقه توریستی وونسان کالما به به عنوان راهی برای توسعه مالی کشور کره شمالی اشاره نموده است. رئیس جمهوری آمریکا حتی در نشست سال گذشته میلادی با رهبر کره شمالی در سنگاپور به این مسئله اشاره نموده بود. ترامپ به رهبر کره شمالی گفته بود از منظر املاک و مستغلات امکان ساخت بهترین هتل ها در این منطقه وجود داشته و با توجه به همسایگی این منطقه با کره جنوبی و چین امکان موفقیت این طرح بسیار بالا است.

البته این پیشنهاد در ازای خلع سلاح هسته ای کره شمالی مطرح شده که شاید همین موضوع چندان به مذاق پیونگ یانگ خوش نیامده است. هرچند در ظاهر دولت کره شمالی به این پیشنهاد واکنشی نشان نداده اند اما کیم میونگ گیل، مذاکره کننده ارشد هسته ای پس از مذاکرات اجرا شده بین دو طرف در اوایل ماه میلادی جاری طرف آمریکایی را به عدم انعطاف متهم کرد و گفت که آمریکایی ها نگرش قدیمی خود را تغییر نداده اند.

بعضی کارشناسان نیز معتقدند از نظر رهبر کره شمالی این پیشنهاد چیزی جز کوشش غرب برای شروع اقدامات خصمانه علیه سلسله کیم و ریشه دواندن در این کشور منزوی نیست. ویپین نارانگ، کارشناس و استاد روابط بین الملل دانشگاه ام آی تی می گوید اینکه کیم (رهبر کره شمالی) یک مجتمع پیشرفته غربی را به جای یک تهدید برای فرمانراوایی خود به عنوان یک امتیاز تلقی کند، باعث شگفتی من خواهد شد.

البته یکی دیگر از شواهدی که می تواند حاکی از نارضایتی رهبر کره شمالی از روند مذاکرات باشد انتشار عکسی از وی سوار بر اسب سفید رنگی بر روی مقدس ترین کوه این کشور بوده است. به اعتقاد کارشناسان بر اساس تجربیات گذشته انتشار این تصویر می تواند بیانگر اتفاقی مهم باشد زیرا پس از انتشار تصویر رهبران کره شمالی در این کوه معمولا تصمیمات مهمی از سوی آنها اتخاذ شده است. جاشوا پولاک، کارشناس مسائل کره شمالی در موسسه مطالعات بین الملل میدلبری در کالیفرنیا گفت که سوارکاری کیم در مونت پائکتو به این معناست که کره شمالی هیچ نوع کاهش تحریمی را پیش بینی نمی کند.

به گفته وی کره شمالی احتمالا کوششهایش برای فرار و یا دورزدن تحریمهای بین الملل را تشدید خواهد نمود. پولاک انتظار دارد رهبر کره شمالی در سخنرانی مربوط به سال جدید از جهت جدیدی در سیاست این کشور خبر دهد. به نظر می رسد هرچند کره شمالی برای توسعه مالی و پیشرفت به تعامل با آمریکا علاقمند است اما در طرف مقابل شکل کنونی تحریم ها تهدیدی برای ماهیت رژیم کره شمالی به شمار نرفته و بعید به نظر می رسد آمریکا با تهدید حفظ تحریم ها علیه پیونگ یانگ قادر به جلب رضایت دولت این کشور باشد.

از سوی دیگر می توان به نقش چین در تحولات این منطقه و نحوه حضور مقامات کره شمالی در مذاکره با کره شمالی نیز توجه داشت. در 6 اکتبر چین و کره شمالی هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را جشن گرفته و بر شکست ناپذیر و ابدی بودن آن تاکید کردند. یک روز پیش از برگزاری این مراسم مذاکرات هسته ای بین آمریکا و کره شمالی در سطح کاری در سوئد مغلوب شد. پس از آن بود که مذاکره کننده ارشد کره شمالی اظهار داشت این کشور علاقه ای به شرکت در مذاکرات منزجر کننده دیگری را ندارد.

شاید چین با این اقدام سعی داشته باشد به آمریکا و کشورهای دیگر جهان این موضوع را گوشزد کند که در زمینه توازن قدرت در شمال شرق آسیا چین یک وزنه متقابل در برابر نفوذ ایالات متحده است. البته آمریکا نیز شاید این برداشت را داشته باشد که پکن با این اقدام به دنبال تلافی کردن جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن است. در شروع و انتها نشست ترامپ و کیم در سنگاپور رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری چین دیدار نموده و او را در جریان این مذاکرات قرار داد. به نظر می رسد پکن در جریان این دیدارها به دنبال ارائه تضمین حمایت همه جانبه به کره شمالی است تا این کشور با اعتماد به نفس وارد مذاکرات شده و تحت فشار حاضر به قبول هر پیشنهادی از سوی آمریکا نگردد. از سوی دیگر این حمایت پکن باعث مشروعیت بخشی به توانمندی های موشکی و بالستیک کره شمالی شده و چالشی برای کوشش های منطقه ای با هدف برچیدن برنامه تسلیحاتی کره شمالی خواهد بود.

چین این توانایی را دارد تا از نفوذ خود استفاده نموده و درصورت احتیاج به طور مثال با اعمال تحریم، شناسایی جهتهای غیرقانونی درآمدزایی اقدام به کنترل کره شمالی کند. درحال حاضر برای آمریکا و کشورهایی که به دنبال خلع سلاح کره شمالی هستند، کنار آمدن با پیونگ یانگ عملا به معنای جلب رضایت چین است. لزوم حضور چین از آن جهت احساس می گردد که در مذاکرات قبلی رهبر کره شمالی به رئیس جمهوری آمریکا مشخصا گفت که تمایلی به کنار گذاشتن برنامه هسته ای خود ندارد. فناوری هسته ای و موشکی کره شمالی پیشرفت قابل توجهی داشته و آزمایشات موشکی اخیر این کشور هم گواه همین موضوع است.

هرچند با اطمینان نمی توان درمورد آینده هسته ای شبه جزیره کره اظهار نظر کرد اما شواهد حاکی از بی نتیجه بودن مذاکرات هسته ای پیونگ یانگ و واشنگتن بوده و باتوجه به اتفاقات روزهای اخیرحتی می توان منتظر تصمیمی متهورانه از سوی کره شمالی بود. در این بین موضع گیری چین بسیار مشخص کننده است و شاید ترامپ پس از به راه انداختن جنگ تجاری با پکن اکنون تاوان درافتادن با اژدهای زرد را پس می دهد. چه بسا در توافق موقت بین چین و آمریکا یکی از موارد مورد بحث آینده هسته ای کره شمالی بوده باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "منطقه توریستی در برابر خلع سلاح؛ پیشنهادی غیرجذاب برای کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه توریستی در برابر خلع سلاح؛ پیشنهادی غیرجذاب برای کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید