آتش خصوصی سازی کنتورهای شرکت کنتورسازی ایران را هم سوزاند ، عزل و نصب ها مشکل کارگران را حل نکرد!

به گزارش وبلاگ تمبوک، شرکت کنتورسازی قزوین با سابقه چند ساله در ساخت کنتور های مکانیکی و برقی و بعد از یک دهه واگذاری به بخش خصوصی نتوانسته معوقات کارگران خود را پرداخت کند.

آتش خصوصی سازی کنتورهای شرکت کنتورسازی ایران را هم سوزاند ، عزل و نصب ها مشکل کارگران را حل نکرد!

گروه دانشگاه وبلاگ تمبوک، مهدیه سادات حسینی نسب؛ شرکت کنتور سازی ایران با چند دهه سابقه در فراوری کنتور های برق و مکانیکی در سال 87 بنا بر اجرای اصل 44 خصوصی سازی شد. اما این خصوصی سازی به طرز صحیحی صورت نپذیرفت و شرکت به جوان 20 ساله ای که توانایی و تجربه مدیریت را نداشت، واگذار شد.

در سال 87 بلوک مدیریتی از طرف سات کاپ، سهام خود را جهت فروش به بورس عرضه کرد و کارگران هم تصمیم به شرکت در مزایده گرفتند. این شرکت در سال 92 حدود 900 نیروی فعال داشت که حالا این تعداد به کمتر از 180 نفر رسیده است. شرکت کنتورسازی قبل از اینکه خصوصی گردد، به کشورهای همجوار بخصوص سوریه و عراق کنتور صادر می کرد.

عاملی نام شخصی است که شرکت کنتورسازی را خریداری کرد و مالک آن شد. البته وی سهام 57 درصد شرکت را عهده دار شد و به گفته بعضی از کارگران این شرکت، از همان روز اول هم که مدیر کارخانه شد، وعده هایی همچون فراوری کنتور آب، دستگاه کارتخوان، لامپ های ال ای دی و صندوق های فروشگاهی را داد؛ که خیلی از آن ها محقق نشد.

مدیر عامل شرکت کنتورسازی ایران به دلیل تخلفاتی که در بورس داشت، مدتی است که در زندان به سر می برد ولی شنیده شده که از آنجا خیلی راحت می تواند مدیران شرکت را عزل و نصب کند و این موضوع نه تنها مسئله ای را حل نکرد بلکه باعث شد تا مسائل کارگران بیشتر گردد.

بیشتر بخوانید:

  • تحصن 147 کارگر کارخانه کنتورسازی قزوین در مسجد شیخ الاسلام
  • کنتور هایی که به خاطر بدعهدی مدیر عامل شرکت کنتورسازی به فروش نمی رود
  • زخم خصوصی سازی بر سینه کارگران کنتورسازی قزوین
  • سفره های کارگران کنتورسازی ایران با خصوصی سازی خالی ماند

یکی از کارگران شرکت کنتور سازی ایران می گوید: از سال 93- 92 مسائل ما زیاد شد؛ اولین تجمعی که برای حقوق داشتیم، بابت سه روز حقوق عقب افتاده بود. وقتی برای اعتراض به اداره کار مراجعه کردیم اداره استان، ما را توبیخ کرد، که چرا به خاطر سه روز حقوق عقب افتاده اعتراض کردید!

این کارگر می گوید: با اعتراضات کارگران، دادستان شهرستان البرز به خاطرعدم پرداخت حقوق، مدیر شرکت را بازداشت کرد و طی جلسات کمیسیون امنیت کارگری شهرستان البرز و استان قزوین، حقوق های تا سال 94 را تسویه کردند.

این کارگر شرکت کنتور سازی می افزاید: در واقع بزرگترین خواسته ما این است که چرا شرکتی که فراوری نماینده کنتور در سطح خاورمیانه است را به شخص متخصصی واگذار نکردند، صاحب شرکت با صنعت بیگانه است و ما کارگران می خواهیم این شرکت را از این آقا بگیرند و به شخص که حرفه ای است و کسی که تجربه کار صنعت داشته باشد، واگذار نمایند.

بعد از چندین باز اعتراض و اخراج تعدادی از کارگران، در آبان ماه سال 98 حدود 150 نفر از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران قزوین دوباره در شرکت مشغول به کار شدند. که البته بعد از آغاز به کار مجدد، فقط حقوق آبان، آذر و 70 درصد حقوق دی به آن ها پرداخت شد و هنوز معوقات قبلی آن ها پرداخت نشده. کارگران در این مدت حدود 12000 کنتور فراوری کردند، اما شرکت توانیر به دلیل اینکه ورژن کنتور ها پایین است آن ها را خریداری نمی کند. به گفته یکی از کارگران علت اصلی این مسائل بد عهدی مدیر عامل کارخانه است.

پیگیری کارگران برای دریافت معوقات خود همچنان ادامه داشت تا اینکه حدود 5 ماه پیش مدیر عامل کارخانه از زندان برای چهارمین بار مدیر کارخانه را عزل کرد و فراوری کنتور متوقف شد. به گفته کارگران علت عزل وی به خاطر فروش کنتور ها به قیمت مناسب و پرداخت حقوق کارگران است.

در این راستا، حدود 147 کارگر کارخانه کنتور سازی به خاطر وعده های پوچ مدیر عامل کارخانه در مسجد شیخ الاسلام جنب دفتر امام آدینه قزوین تحصن کردند. یکی از کارگران این کارخانه به خبرنگار ما گفت: بعد از چند ماه تعطیلی کارخانه و پیگیری های صورت گرفته هنوز معوقات هنوز معوقات ما پرداخت نشده است.

وی می افزاید: آبان ماه کارگران کارخانه مجدد مشغول به کار شدند و فقط حقوق ماه های آبان، آذر و 70 درصد دی ماه پرداخت کردند.از 19 بهمن ماه کنتوری در کارخانه فراوری نشده و حالا از ما خواستند قرارداد یک ماه از اول تا اخر اسفند ماه امضا کنیم ، که این امر باعث تحصن کارگران شد. متاسفانه با وجود اینکه از سال 95 دادگستری دادگاه شکایت کردیم رسیدگی به پرونده های ما نشده است.

این فعال کارگری می افزادید: با تحصن کارگران کارخانه در مسجد امام آدینه و مسئولین استانی با کارگران صحبت کردند و قول دادند این مشکل را حل نمایند، اما کارگران متقاعد نشدند. ما کارگران کارخانه کنتور سازی چندین ماه معوقات خود را دریافت ننموده اند.

گفتنی است، بعد از آخرین تحصن کارگران کنتور سازی ایران در مسجد شیخ الاسلام و پیگیری ها صورت گرفته از سوی مسئولین استانی مبلغ 10 میلیون تومان به حساب آنان واریز شد. متاسفانه کارگران این شرکت 30 ماهی می گردد که معوقات خود را دریافت ننموده اند و هر کارگر حدود 100 میلیون تومان از شرکت طلب دارد که به گفته یکی از کارگران، قرار شده شرکت را در مزایده ای به فروش برسانند تا مابقی معوقات کارگران پرداخت گردد.

البته چند روزی است که به دلیل شیوع کرونا کارخانه کاملا تعطیل است. یکی از کارگران کارخانه گفته که طی پیامی به کارگران اطلاع دادند که جهت بهره مندی از بیمه بیکاری به سازمان تامین اجتماعی و اداره تعاون و رفاه اجتماعی مراجعه نمایند اما با پیگیری های صورت گرفته فرمانداری دریافت بیمه بیکاری کارگران را تایید ننموده و اعلام نموده همچنین چیزی وجود ندارد و کارگران باید مشکل خود را با مدیر عامل شرکت حل نمایند.

این کارگر به خبرنگار ما گفته که اگر کارگران بخواهند از بیمه بیکاری استفاده نمایند باید مسیولان ابتدا حدود 5 ماه بیمه کارگران که واریز نشده را پرداخت نمایند.

آنچه مشهود است اینکه سازمان تامین اجتماعی با پرداخت بیمه بیکاری کارگران موافقت ننموده، چون شرکت هنوز می تواند به فراوریات خود ادامه دهد، اما مسیولان استاتداری معتقدند شرکت کنتور سازی ایران شرکت ورشکسته ای است و کارگران میتوانند از بیمه بیکاری استفاده نمایند!

این کارگر معتقد است شرکت هنوز تکلیف معوقات کارگران بعد چندین ماه معین ننموده. آنها از بین 140 کارگر نفر 100 را برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان معرفی نموده و می خواهند این 100 نفر را بیکار نمایند و فقط 40 نفر را نگه دارند!

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آتش خصوصی سازی کنتورهای شرکت کنتورسازی ایران را هم سوزاند ، عزل و نصب ها مشکل کارگران را حل نکرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش خصوصی سازی کنتورهای شرکت کنتورسازی ایران را هم سوزاند ، عزل و نصب ها مشکل کارگران را حل نکرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید