اردوغان: خروج کردها از منطقه مورد توافق کامل شده است

به گزارش وبلاگ تمبوک، رییس جمهوری ترکیه با بیان اینکه کشورش به دنبال نفت سوریه نیست، گفت، روسیه به ما اعلام نموده که نیروهای کرد را از مناطق مجاور مرزهای مشترک کاملا خارج نموده است.

اردوغان: خروج کردها از منطقه مورد توافق کامل شده است

به نقل از روسیا الیوم، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در جریان سخنرانی خود به مناسبت روز جمهوری این کشور بیان کرد: اطلاعاتی از روسیه به دست آوردیم که نشان می دهد، گروه های تروریستی از منطقه خارج شدند. ما مذاکرات در این خصوص را امروز (چهارشنبه) ادامه می دهیم.

اردوغان با بیان این که مذاکرات با غرب در جریان است، ابراز امیدواری کرد: این مذاکرات در آینده نزدیک نتایج خوبی داشته باشد.

وی پیرامون حضور نیروهایش در سوریه نیز اضافه کرد: ما آنجا نیستیم که بمانیم تنها هدف ما پاکسازی منطقه از وجود تروریست هاست.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در روز 22 اکتبر در شهر سوچی تفاهم نامه ای دارای 10 بند را برای اقدام مشترک در راستای بهبود شرایط در شمال شرق سوریه امضا کردند. طبق توافقی که هفته گذشته میان روسای جمهور سوریه و ترکیه به دست آمد، نیروهای مرزی سوریه و پلیس نظامی روسیه باید تمامی نیروهای یگان های مدافع خلق و سلاح های آنان را تا ساعت 6 عصر روز سه شنبه به وقت محلی از 30 کیلومتری جنوب مرز سوریه و ترکیه خارج نمایند.

پس از خاتمه این ضرب الاجل، نیروهای ترکیه و روسیه گشت زنی مشترک خود را در 10 کیلومتری مرزی این دو کشور در سمت سوریه انجام خواهند داد.

رییس جمهوری ترکیه در این سخنرانی خود بدون این که نامی از آمریکا ببرد این کشور را به کوشش برای کنترل بر نفت سوریه متهم کرد و گفت: ترکیه تنها کشوری است که چشم طمع به نفت سوریه ندوخته یا به دنبال کنترل بر سوریه نیست و تنها هدف آنکارا بیرون کردن یگان های مدافع خلق کرد از منطقه مورد توافق است.

پیش از این سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه از خروج کامل نمودها از منطقه شمال شرق سوریه پیش از خاتمه مهلت ترکیه اطلاع داد اما تریه اعلام نموده برای اطمینان از این مساله گشت زنی مشترکی را با روسیه انجام خواهد داد.

وزارت دفاع روسیه همچنین به نقل از یک مقام نظامی عالی رتبه گزارش داد که 68 یگان دفاعی نمودها به 34 هزار فردی پیوستند که از منطقه امن خارج شده بودند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اردوغان: خروج کردها از منطقه مورد توافق کامل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: خروج کردها از منطقه مورد توافق کامل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید