استان مرکزی پیگیر ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک است

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: این اداره کل در تلاش برای ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک است که امسال درصدد هستیم با پوشش بالای 80 درصدی جمعیت دام حساس بتوانیم با اولویت حاشیه مناطق حفاظت شده اینکار را انجام دهیم.

استان مرکزی پیگیر ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک است

به گزارش خبرنگاران، محسن شانقی در مراسم بزرگداشت روز ملی دامپزشکی در استان مرکزی، کنترل و پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری ها را از برنامه های این اداره کل در سال جاری دانست و گفت: واکسیناسیون طیور استان برای کنترل بیماری نیوکاسل به طور رایگان آغاز شده است.

وی اضافه کرد: 472 هزار دز واکسن نیوکاسل برای واکسیناسیون طیور استان مرکزی علیه این بیماری تهیه شده و تا خاتمه مهرماه طیور استان علیه این بیماری واکسینه می شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: سازمان جهانی دام، ایران را از تیر ماه سال جاری از نظر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پاک گفت و بر این اساس مراقبت و انجام پایش برای جلوگیری از شیوع مجدد این بیماری از برنامه های اولویت دار این سازمان در سال جاری است.

شانقی ادامه داد: از دیگر برنامه های این اداره کل ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک است که سال جاری درصدد هستیم با پوشش بالای 80 درصدی جمعیت دام حساس بتوانیم با اولویت حاشیه مناطق حفاظت شده اینکار را انجام دهیم. آغاز این برنامه از ابتدای سال بوده و تا اواخر سال ادامه پیدا می کند تا کانون های بیماری کاهش پیدا کند.

وی شرح داد: اجرای طرح رتبه بندی کشتارگاه های طیور استان مرکزی از دیگر برنامه های اداره کل دامپزشکی استان مرکزی است. پنج کشتارگاه در استان وجود دارد که سه کشتارگاه دارای رتبه B هستند و 2 کشتارگاه رتبه A دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اضافه کرد: کشتارگاه های دارای رتبه A به سامانه خط تخلیه اندرونی مرغ مجهز هستند که به صورت مکانیزه انجام می شود.

وی در خصوص بیماری لمپی اسکین نیز گفت: سال جاری به سبب شرایط جوی ایجاد شده، این بیماری کشور را غافلگیر و بسیاری از استان ها را درگیر کرد و در استان مرکزی نیز خساراتی در روستاها ایجاد شد بر این اساس در 3 ماه گذشته بیش از 105 هزار راس دام سنگین واکسیناسیون و بیش از 730 هزار متر مربع جایگاه دام سمپاشی شد.

شانقی اضافه کرد: واکسن این بیماری وارد استان شده و در بهمن و اسفند که فصل پیشگیری از این بیماری است مصرف می شود تا سال اینده مسئله ای در این خصوص ایجاد نشود.

به گزارش خبرنگاران، احمد اصلانی رییس نظام دامپزشکی استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار کرد: 600 نیروی بخش خصوصی و 160 نیروی بخش دولتی وظیفه واکسیناسیون دام و خدمت رسانی به مردم استان را بر عهده دارند.

وی اضافه کرد: 735 نیروی بخش خصوصی شامل 10 دکتر متخصص، 215 دکتر عمومی دامپزشک، 11 کارشناس ارشد، 165 کارشناس، 294 کاردان و 48 تکنسین زیر نظر نظام دامپزشکی در استان مرکزی فعال هستند.

رئیس نظام دامپزشکی استان مرکزی گفت: 51 درمانگاه دامپزشکی، 38 داروخانه، 20 مرکز مایه کوبی و 150 نفر مسئول فنی در بخش خصوصی استان فعالیت دارند.

اصلانی گفت: 12 پروانه درمانگاهی، 19 پروانه مسئول فنی و چهار نفر مایه کوب سال جاری از سوی این نهاد صادر شده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی استان مرکزی اضافه کرد: چهار هزار و 500 پروانه تاکنون در قسمت های مختلف دام و طیور و آبزی پروری در این استان صادر شده که از مجموع این تعداد، 154 پروانه تاسیس و 313 پروانه بهره برداری در سال جاری صادر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استان مرکزی پیگیر ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان مرکزی پیگیر ریشه کنی طاعون نشخوارکنندگان کوچک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید