ویروس کرونا؛ آیا حتما باید از ماسک یکبار مصرف استفاده کرد؟

به گزارش وبلاگ تمبوک، برای مقابله با کرونا، اینکه چه ماسکی، چه زمانی و توسط چه افرادی استفاده شود حائز اهمیت است که در این گزارش به آن پرداخته ایم.

ویروس کرونا؛ آیا حتما باید از ماسک یکبار مصرف استفاده کرد؟

به گزارش خبرنگار متخصصان عفونی و داخلی معتقدند استفاده از ماسک هنگام ملاقات با مردم، رفتن به مکان های عمومی، ورود به مکان های شلوغ یا سرپوشیده و در وسایل حمل و نقل عمومی انجام شود؛ اما در مکان های شخصی یا فردی می توان از ماسک استفاده نکرد.

برای عموم مردم توصیه می شود ماسک پزشکی یکبار مصرف استفاده کنند، ولی برای کارمندان در مکان های پر جمعیت مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، مترو، اتوبوس های عمومی، هواپیما، قطار، سوپر مارکت ها، رستوران ها و همچنین اعضای ارگان هایی همچون پلیس، نیرو های امنیتی، پیک ها و همینطور افرادی که در خانه دارای بیمار قرنطینه شده هستند؛ توصیه می شود از ماسک های جراحی پزشکی یا ماسک های محافظ ذرات مطابق با استاندارد های KN95/N95 و بالاتر استفاده شود.

استفاده صحیح از ماسک های یکبار مصرف پزشکی به شرح زیر است:

- گیره ماسک روی بینی قرار گرفته و لایه های ماست که به بیرون یا به سمت پایین تا می شوند.

- لایه های تا شده را برای پوشاندن دهان، بینی، فک بالا و پایین باز میشوند.

- نوک دو انگشت خود را در امتداد نوار فلزی پل بینی از وسط به طرفین و به آرامی به سمت داخل فشار دهید تا جایی که نزدیک به پل بینی شود.

-ماسک را به صورت صحیح مرتب کنید تا ناحیه اطراف ماسک کاملاً به صورت بچسبد.

سوال هایی در خصوص استفاده از ماسک فیلتر دار مطرح می شود که طبق نظریه متخصصان این زمینه باید گفت عموم مردم می توانند از ماسک فیلتردار استفاده کنند؛ چرا که این نوع ماسک می تواند از استفاده کننده آن محافظت کند؛ اما افراد مبتلا به این بیماری نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنند، به این دلیل که فیلتر نمی تواند از پخش قطرات تنفسی به سمت بیرون جلوگیری کند.

برای اطلاع از مدت زمان استفاده از ماسک ها باید بدانیم در صورتی که با فرد مبتلا یا مشکوک به بیماری تماس و ارتباطی وجود نداشته است می توان با توجه به میزان پاکیزگی ماسک، مدت زمان مصرف را افزایش داد و با در نظر دریافت شرایط مدت زمان بیشتری از آن استفاده کرد.

در ضمنً باید به استفاده شخصی از ماسک توجه شود و پیش از ماسک زدن نیز بر اساس قواعد، دست ها شسته شود و در هنگام استفاده نیز از تماس با سطح داخلی ماسک خودداری شود.

همچنین هر زمانی که ماسک به وسیله قطرات سرفه یا عطسه یا دیگر اشیا، آلوده شد یا هنگامی که ماسک دچار تغییر شکل، آسیب یا بویی خاص شد حتماً باید به سرعت ماسک تعویض شود.

اگر نیاز به استفاده چند باره از ماسک هست، می توان آن را در محل پاکیزه، خشک و دارای تهویه هوای مطبوع آویزان کرد یا در پاکت کاغذی تمیز که امکان عبور هوا را دارد قرارداد.

باید این موضوع را دانست که ماسک مورد استفاده توسط افراد عادی، ریسک پخش کردن ویروس کرونا جدید را ندارد، بعد از استفاده آن را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته، درب کیسه را بسته و بر اساس دستورات دسته بندی زباله های زیستی عمل شود؛ اما ماسک استفاده شده توسط افراد مشکوک به بیماری و پرسنل مراقبت و پرستاری؛ مانند زباله های بیمارستانی جمع آوری و رسیدگی و پس از دوران دور انداختن ماسک ها دست ها شسته شود.

دانستن این نکته ضروری است که استفاده از ماسک برای گروه هایی مانند افراد باردار، بچه ها، سالمندان و بیماران، دارای شرایط خاصی است؛ به عنوان مثال بانوان باردار در پوشیدن ماسک محافظتی باید با در نظر دریافت و توجه به شرایط خود، محصولی که از راحتی نسبی برخوردار باشد را انتخاب و بچه های که در مرحله رشد و نمو هستند و شکل صورتشان کوچک است باید از ماسک محافظتی بچه ها استفاده کنند.

همچنین سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی ریوی و سایر بیماری های مزمن، پس از ماسک زدن ممکن است احساس ناراحتی داشته باشند؛ حتی ممکن است بیماری قبلی شدت پذیرد بنابراین، چنین افرادی یا کسانی که دارای شرایط خاص هستند توصیه می شود حتما از پزشک متخصص راهنمایی بگیرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ویروس کرونا؛ آیا حتما باید از ماسک یکبار مصرف استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ آیا حتما باید از ماسک یکبار مصرف استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید