خبرنگاران امضای توافقنامه بین آمریکا و طالبان به نفع افغان ها یا آمریکا

به گزارش وبلاگ تمبوک، کابل - خبرنگاران -برخی از کارشناسان افغان امضای توافقنامه صلح بین طالبان و آمریکا که هفته گذشته در دوحه امضا شد را کوشش واشنگتن برای خلاصی از جنگ 19 ساله با این گروه می دانند و معتقدند امضای این توافقنامه دستاوردی برای مردم افغانستان ندارد.

خبرنگاران امضای توافقنامه بین آمریکا و طالبان به نفع افغان ها یا آمریکا

امضای توافق نامه صلح آمریکا و طالبان تنها باعث سرانجام جنگ بین این گروه و امریکا شد و تنها پس از گذشت یک هفته ،طالبان روز گذشته 33 حمله به نیروهای دولتی داشت که این حمله ها تلفاتی را بدنبال داشته است.

آمریکایی ها اکنون نتیجه جنگ را به دست مردم افغانستان سپرده و موانع برای صلح داخلی را نیز رفع ننموده است، دو طرف درگیری اکنون برای شروع مذاکرات بین افغانستانی شرط گذاشته اند.

طالبان پس از امضای توافق نامه گفته اند که باید پیش از شروع مذاکرات بین افغانستانی پنج هزار زندانی این گروه از زندان های دولتی آزاد شوند تا راستا مذاکرات داخلی گگردده گردد.

عباس استانکزی عضو تیم مذاکره نماینده طالبان گفته است که آمریکایی ها به آنها تعهد نموده اند که پیش از شروع مذاکرات بین افغانستانی پنج هزار زندانی آنها را رها خواهند کرد.

اما دولت افغانستان این خواسته طالبان را رد نموده و خواهان گفت وگوی بدون پیش شرط شده و تأکید نموده است که موضوع آزادی زندانیان می تواند در جریان گفت وگو مطرح گردد.

روز گذشته رئیس جمهوری افغانستان در سفری به استان شرقی ننگرهار نیز گفت که اگر طالبان برای شروع گفت وگو شرط می گذارد وی نیز شرط دارد .

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که اگر طالبان می خواهد زندانیان آنها آزاد شوند باید آتش بس دائمی را عملی کند.

وحید عمر مشاور رئیس جمهوری و سخنگوی سابق این نهاد، آزادی پنج هزار نیروی جنگی طالبان را در یک هفته، آن هم در شرایطی که هنوز گفت وگوی مستقیم بین دو طرف شروع نشده را غیر منطقی دانست.

وی افزوده است که هیچ تعهد و تضمین متقابل عملی و منطقی نیست.

به باور عمر، آزادی زندانیان می تواند یکی از موارد قابل بحث در مذاکرات باشد و به تدریج صورت گیرد، ولی نمی تواند پیش شرط مذاکره باشد.

مشاور رئیس جمهوری افغانستان می گوید، طالبان طی 24ساعت گذشته در 15 استان این کشور علیه نیروهای افغان 33حمله تروریستی انجام داده اند.

وی گفته است پس شما تصور کنید که اگر این پنج هزار نیروی جنگی را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کنیم چه اتفاقی رخ خواهد داد.

شرایط کنونی افغانستان نه تنها برای افغان ها بلکه برای بسیاری از کشورهای منطقه پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان نگران نماینده است.

وزیر خارجه چین نیز روز گذشته از آمریکایی ها خواست که افغانستان را بصورت مسئولانه ترک نمایند.

پیش از آن شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در آستانه امضای توافق نامه طالبان و آمریکا در دوحه هم گفته بود که خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان باید مسئولانه باشد.

بعضی از کارشناسان می گویند اگر نیروهای خارجی بدون آنکه صلحی با ضمانت های معتبر در افغانستان تحقق یابد،افغان ها را به حال خود رها نموده و این کشور را ترک کند، بار دیگر جنگ داخلی در افغانستان شعله ور خواهد شد که باعث گسترش حضور جنگجویان خارجی در این کشور خواهد شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران امضای توافقنامه بین آمریکا و طالبان به نفع افغان ها یا آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران امضای توافقنامه بین آمریکا و طالبان به نفع افغان ها یا آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید