درآمد 200 میلیارددلاری از محل گردشگری سلامت ، دو برابر شدن ورودی گردشگران حوزه سلامت به ایران

به گزارش وبلاگ تمبوک، دبیر دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و سلامت کشورهای اکو در اردبیل گفت: درآمد کشورهای اکو از محل گردشگری سلامت در سال 2017 به بیش از 200 میلیارد دلار رسیده است.

درآمد 200 میلیارددلاری از محل گردشگری سلامت ، دو برابر شدن ورودی گردشگران حوزه سلامت به ایران

به گزارش وبلاگ تمبوک، کرباسی در آئین افتتاح دومین کنفرانس بین المللی سلامت و گردشگری کشورهای عضو اکو در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: در شرایط کنونی گردشگری سلامت از حوزه های قابل توجه و پراقبال در سطح جهانی و بین المللی است به طوری که درآمد حاصل از گردشگری تا 10 درصد حجم تجارت جهانی و بین المللی را تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت رو به رشدی را در توسعه گردشگری و تجارت ناشی از آن داریم، گفت: در سال های اخیر و با برنامه ریزی هایی که اجرا شده در حوزه کشورهای عضو اکو صنعت گردشگری به ویژه گردشگری سلامت مورد توجه و دقت نظر قرار گرفته است.

دبیر دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و سلامت کشورهای اکو به گردش مالی گردشگری سلامت اشاره نمود و گفت: این گردش مالی در چند سال اخیر 3 تا 5 برابر شده است به طوری که علاوه بر حضور گردشگران تبادل دانش فنی و سرمایه گذاری را در این حوزه در بین کشورهای عضو اکو شاهد هستیم.

کرباسی اعلام کرد: در حالی که در سال 2004 رقم درآمدی حاصل از گردشگری سلامت به کمتر از 40 میلیارد دلار می رسید، این رقم در سال های اخیر با رشد چندین برابری روبرو شده به طوری که در سال های گذشته 140 میلیارد دلار و در سال 2017 این رقم به 200 میلیارد دلار رسیده است.

وی ادامه داد: درآمد 200 میلیارد دلاری از محل گردشگری سلامت برای کشورهای عضو اکو فرصتی استثنایی را فراهم نموده تا یک تحول و تحرک جدی را در این بخش ببینیم.

دبیر دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و سلامت کشورهای اکو به ورودی گردشگران حوزه سلامت نیز اشاره نمود و اضافه نمود: در حالی که در سال 2016 ورودی گردشگران حوزه سلامت به کشور 150 هزار نفر بوده است، این رقم در سال گذشته میلادی به 300 هزار نفر افزایش یافته که یک جهش دو برابری را نشان می دهد.

کرباسی توضیح داد: علاوه بر کشورهای عضو اکو بسیاری از کشورهای همسایه ایران در حوزه گردشگری سلامت فعالیت می نمایند، به طوری که ما یک وضعیت مطلوب و رو به رشدی را در کشورهای مختلف شاهد هستیم.

وی ظرفیت خوب کشورهای عضو اکو را در این زمینه یادآور شد و اظهار کرد: در حال حاضر برای اکثر استان های کشور مسافران و گردشگران حوزه سلامت در راستای بهره مندی از شرایط مطلوب درمان مهیا شده که یکی از این استان ها اردبیل است که سالانه پذیرای هزاران گردشگر کشور آذربایجان و حوزه قفقاز است.

دبیر دومین کنفرانس بین المللی گردشگری و سلامت کشورهای اکو برگزاری این همایش و تشکیل سه کمیته اجرایی و علمی و تخصصی در این حوزه را یادآور شد و گفت: در دو روز برگزاری این همایش و کنفرانس علمی سعی ما بر این است تا علاوه بر تقویت همکاری های مابین گردشگری سلامت بتوانیم به تبادل تجربیات مفید و سازنده نیز اقدام کنیم.

کرباسی برگزاری نمایشگاه و کارگاه های آموزشی را در کنار فعال کردن استارت آپ ها در این حوزه یادآور شد و گفت: امیدواریم با بهره گیری از همکاری خوب شرکت نمایندگان در این کنفرانس بتوانیم زمینه توسعه صنعت گردشگری به ویژه در بخش سلامت را به خوبی و شایستگی فراهم کنیم.

دبیر علمی دومین کنفرانس سلامت و گردشگری اکو نیز اعلام کرد: شرکت نمایندگان در این کنفرانس طی دو روز با موضوع سلامت و بهداشت سعی دارند تا توجه بسیاری از کشورها را به این حوزه مغفول مانده در سال های گذشته جلب نمایند.

محمد جهانگیری گفت: سلامت در بسیاری از کشورها و فرهنگ ها به عنوان یک دغدغه جدی برای ارتقای توانمندی فردی و اجتماعی مطرح است که در این بین در بسیاری از کشورها زمینه پذیرش و همچنین ارائه خدمات برای بیماران در حوزه ارتقای سلامت و بهبودی فراهم آمده است.

وی به حساسیت موضوع سلامت در عصر کنونی و زمینه ارتقای سلامت معنوی، روحی و جسمی اشاره نمود و اضافه نمود: به نام سلامت و در قالب گردشگری می توانیم پیغام دوستی، صلح و آرامش را به جهان اعلام کنیم که در این باب قطعاً برگزاری این کنفرانس ها می تواند زمینه تحول و تحرک بیش از پیش را فراهم کند.

دبیر علمی دومین کنفرانس سلامت و گردشگری اکو در اردبیل توضیح داد: حرکت های خوبی در سال های اخیر با موضوع کشورهای عضو اکو در بخش گردشگری سلامت به وجود آمده است که در این زمینه با کوشش و مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی در کشورهای مختلف برنامه ریزی ها و هدف گذاری ها به سمتی است تا زمینه بهره برداری از این بستر و فضا به شایستگی فراهم آید.

جهانگیری به فعالیت کمیته علمی این کنفرانس با موضوع 10 دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه محقق اردبیلی اشاره و اظهار کرد: در این کنفرانس که به مدت دو روز انجام خواهد شد چهار برنامه علمی ارائه خواهد که در این زمینه 30 مقاله علمی ارسال شده به دبیرخانه نیز مورد آنالیز و گفتگو قرار خواهد گرفت.

وی به برپایی 72 غرفه تخصصی در تبادل اطلاعات با موضوع بهداشت و سلامت اشاره نمود و گفت: از این تعداد غرفه 15 غرفه مربوط به شهرستان ها و 13 غرفه نیز در بخش تسهیل گری سلامت، گردشگری و استارت آپ های مورد نظر است که با مشارکت 9 دانشگاه علوم پزشکی ارائه خواهد شد.

دبیر علمی دومین کنفرانس سلامت و گردشگری اکو در اردبیل مجری گردشگری سلامت را معطوف به بخش خصوصی دانست و توضیح داد: کشورهای عضو اکو کشورهای همجوار ما هستند ما دارای تعهدات مشترک در حوزه توسعه ای هستیم و باید بتوانیم اقدامات مشترکی را در عرصه مالی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی انجام دهیم.

جهانگیری اضافه نمود: استان اردبیل از نظر موقعیت جغرافیایی دسترسی خوبی به کشورهای عضو اکو دارد و در کنار آن از تنوع برنامه های حوزه سلامت و تندرستی و همچنین آب های گرم و منابع غنی غذایی برخوردار است که می تواند به ارتقای حوزه سلامت و گردشگری نیز یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "درآمد 200 میلیارددلاری از محل گردشگری سلامت ، دو برابر شدن ورودی گردشگران حوزه سلامت به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد 200 میلیارددلاری از محل گردشگری سلامت ، دو برابر شدن ورودی گردشگران حوزه سلامت به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید