واحد ارتباط با صنعت دانشگاه ها باید تغییر ماهیت دهند

به گزارش وبلاگ تمبوک، فرزاد چراغ پور استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس است که در زمینه طراحی و ساخت پروژه های روباتیک فعالیت داشته و پیروز به ثبت اختراع نیز شده است.

واحد ارتباط با صنعت دانشگاه ها باید تغییر ماهیت دهند

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری وبلاگ تمبوک، امروزه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان اغلب بر روی فعالیت های خدماتی مانند فروش، حمل ونقل، تاکسی های اینترنتی و غذا فعالیت می کنند. از همین رو نیاز است اکوسیستم استارت آپ ها و کارآفرینان به سمت حوزه های کمتر مورد توجه بـا پتانسـیل بالا و اثـرات اجتماعی و اقتصادی و ملی بالا در شرایط کنونی هدایت شود.

باتوجه به چالش های متعدد کشور در عرصه هایی مانند کشاورزی، سبک زندگی شهرنشینی، مسائل اجتماعی، محیط زیست، آلودگی و انرژی، در این بین گروه ها و شرکت های دانش بنیانی شکل گرفته اند که به صورت غیرمستقیم اندیشه و خلاقیت را وارد چرخه های تولید تا بازار می کنند. خبرگزاری وبلاگ تمبوک در راستای معرفی و تجربه نگاری فناوری، با گروه های استارت آپی پیروز در قالب پاتوق نخبگان همراه شده و پای صحبت وبلاگ تمبوکن نشسته است.

پاتوق نخبگان محفلی برای مخترعان و نخبگان است که در سلسله نشست هایی در راستای معرفی دستاوردها و چالش های استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در خبرگزاری وبلاگ تمبوک برگزار می شود. در پنجمین نشست میزبان فرزاد چراغ پور سماواتی دارای مدرک دکتری مکانیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و سازنده ویلچر هوشمند هستیم. در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید.

وبلاگ تمبوک: چه راهکاری برای تکمیل چرخه صنعت، دانشگاه و فناوری وجود دارد؟

چراغ پور سماواتی: شکل صحیح واژه فناوری فن آوری است. شکل لاتین این کلمه تکنولوژی بوده که لوژی به معنای شناسی و تک به معنای فن است و در نهایت به معنان فن شناسی است. وقتی آوردن در کنار فن قرار می گیرد، نحوه نگرش بسیار متفاوت می شود. ابتدا بزرگان صنعت و کسانی که نقشه جامعه علمی کشور را تدوین کردند باید به این موضوع بپردازند تا بتوان در مرحله بعدی به سراغ دانشگاه رفت.

آیا صنعت هر تکنولوژی که در دانشگاه تولید شده را می پذیرد و نیروی انسانی آن را جذب می کند؟ سرمایه اصلی دانشگاه دانشجویان تازه وارد هستند که با امید، انگیزه و انرژی وارد دانشگاه می شوند. این دانشجویان در دوره های تحصیلی خود 140 تا 150 واحد درسی را طی می کنند و در دوره کارشناسی ارشد نیز 32 تا 33 واحد را فرامی گیرند. در این زمان می توانند ذهن و وقتشان را روی پروژه های تحقیقاتی و عملیاتی متمرکز کنند.

بسیاری از استادان در راستا آموزشی و پژوهشی تنها به دنبال سرانجام نامه دانشجویان هستند. در حالی که باید دانشجویان را به تولید فناوری تشویق کنند و خودشان نیز در این راستا پیش بروند. در شرکت های بزرگ جهان گروه تحقیق و توسعه دارند و برای تولید یک محصول از مهندسان باتجربه استفاده می کنند. حال از جوانی که 10 سال قبل فارغ التحصیل شده و به عنوان مدرس دانشگاهی مشغول به کار است، انتظار داریم چند جوان دیگر را هدایت کرده و گروه تحقیقاتی و پژوهشی را تشکیل بدهد.

سیاست گذاری و دیدگاه ما نیاز به تغییر دارد. نگاه مسئولان به این موضوع چگونه است. در جلسات مختلف سوال می کنند که مزیت ویلچر هوشمند شما نسبت به نمونه خارجی چیست؟ جواب من این است: هیچ مزیت خاصی ندارد. وقتی دیدگاه این است که این دستگاه را با آن دستگاه بسنجی، خلع سلاح می شوی. نفر بعدی می گوید برای این دستگاه 40 میلیون تومان هزینه کردید؟ نمونه چینی این دستگاه در بازار 20 میلیون تومان است. دستگاه چینی مختصات ویژه خود را دارد، دولت چین حمایتش می کند، کارگر با حقوق کمتر از یک دلار در ساعت آن را می سازد، تیراژش و به همه جهان صادر می شود. از من می خواهند قیمتش را از 40 میلیون به 20 میلیون تومان برسانم تا حمایت کنند.

وبلاگ تمبوک: در حال حاضر روی چه پروژه ای کار می کنید؟

چراغ پور سماواتی: نمونه اولیه عینک مجهز به شیشه پاک کن در دانشگاه در حال انجام است. نهادهای تصمیم گیرنده، ارزیابی و ممیزی به یکدیگر مرتبط هستند. صنعتی که از این محصول استفاده می کند، دانشگاهی که قصد توسعه آن را دارد، استاد و دانشجویی که روی آن کار می کنند و نهادهایی که آن را ارزیابی می کنند یکپارچه هستند و نمی توان آنها را از جدا کرد.

برای جذب سرمایه روی ویلچر هوشمند به سراغ دانشگاهی رفتم که در جواب به من گفتند پرورش گل، فلفل دلمه و خیار سوده تر از ویلچر برقی است. در دانشگاه تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری روی پروژه ویلچر برقی و پرورش گل و گیاه در یک واحد انجام می شود. با چه چیزی رقابت می کنید؟ با بازار خورد و خوراک مردم رقابت می شود! این نگاه اشتباه است و نباید چنین دیدگاهی وجود داشته باشد.

ویلچر هوشمند یک تکنولوژی است و درصد مشخصی از اجزای آن وارداتی است؛ موتور و گیربکس این ویلچر در داخل کشور وجود ندارد. دانشگاه باید هر محصولی را با مختصات خودش نگاه کند، اگر می خواهند حمایت صنعتی کنند نباید فناوری را با محصول کف بازار مقایسه کنند، اگر می خواهند حمایت مادی کنند نباید سوددهی آن را با محصولات غیرمرتبط مقایسه کنند. وقتی موضوعی را از محور مختصاتش خارج کنی و در کنار موضوع نامربوط دیگری بگذاری امکان مقایسه وجود ندارد.

محیط ها با یکدیگر فرق دارند، فناوری را نمی توان با محصول کشاورزی مقایسه کرد. ده ها سوبسید از آب گرفته تا انرژی زمین روی محصولات کشاورزی می آید. دو محیط کاملا افراطی به یکدیگر نمی چسبند، باید بافتاری در میانشان قرار بگیرد تا به هم نزدیک شوند. دانشگاه یک محیط افراطی علمی و صنعت یک محیط افراطی فنی است، این دو محیط را نمی توان یک دفعه به هم چسباند. واحد ارتباط با صنعت دانشگاه می خواهد این فاصله افراطی را به حداقل برساند. واحد ارتباط با صنعت باید تغییر ماهیت بدهد و در کنارش واحد ارتباط با اصناف، واحدهای تعاونی و جامعه هدف محصول ایجاد شود. نیاز داریم واحد ارتباط با صنعت تغییر شکل و ماهیت دهد تا پردازش های مورد نیاز در این واحدها انجام شود. باید حلقه واسط فعالی داشته باشیم تا این امر به حقیقت برسد.

وبلاگ تمبوک: می توان این واسط را به عنوان بخشی هوشمند برای ایجاد ارتباط میان پلتفرم سازنده و ارائه محصول به بازار استفاده کرد؟

چراغ پور سماواتی: اگر از راهکار هایی که جهان از آن استفاده کرده و به اصطلاح امتحان پس داده هستند، بهره ببریم، درگیر گرفتاری های بعدی نخواهیم شد. باید از مسئله موجود الگوبرداری کنیم، برای مثال ناسا برای انجام یک پروژه نوین مانند طراحی یک روبات خاص برای ایستگاه فضای بین المللی، چه کار می کند؟ آن را مستقیم به دانشگاه می برد تا توسط دانشجویان و استادان حل شود.

انتهای پیام/4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "واحد ارتباط با صنعت دانشگاه ها باید تغییر ماهیت دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واحد ارتباط با صنعت دانشگاه ها باید تغییر ماهیت دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید