بیرناب؛ خلق ثروت از مزیت های منطقه ای

به گزارش وبلاگ تمبوک، خبرنگاران/خراسان جنوبی مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی گفت: بیرناب، فروشگاه اینترنتی مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی است که در مجموعه 14 هکتاری دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با هدف خلق ثروت از مزیت های منطقه ای شامل؛ محصولات عناب، زرشک، زعفران در سال 1398 تاسیس شد.

بیرناب؛ خلق ثروت از مزیت های منطقه ای

حسین راغ آرا در گفت وگو با وبلاگ تمبوک اظهار کرد: در این نهاد، طرح توسعه بهره برداری تجاری از گیاهان دارویی تدوین شد و اقدامات لازم برای تحقق اهداف در قالب تاسیس مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک با موضوع عناب، زرشک و زعفران برنامه ریزی شد.

وی اضافه کرد: مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک با هدف مدیریت زنجیره ارزش محصولات استراتژیک استان، ایجاد برند قوی و معتبر تجاری و به منظور ارائه خدمات مشاوره با سازمان های مرتبط و کشاورزان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های کشاورزی و صنایع غذایی در سال 98 مجوز فعالیت خود را از معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی کشور دریافت کرد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی بیان نمود: مجوز ورود به زمینه تحقـیقاتی فراوری و فرآوری گیاهان استراتژیک خراسان جنوبی با هدف ایجاد مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی، در سال 94 از معـاونت پژوهش و فناروی جهاد دانشـگاهی کشور دریـافت شد.

راغ آرا ادامه داد: در اولین قدم احتیاجسـنجی پژوهـشی و اولویت های تحقیـقاتی مورد احتیاج بازار گیاهـان دارویی اسـتان با تاکید بر عناب، زرشـک و زعفران صورت گرفت.

وی توضیح داد: بیرناب، فروشگاه اینترنتی مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی است که در مجموعه 14 هکتاری دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با هدف خلق ثروت از مزیت های منطقه ای شامل؛ محصولات عناب، زرشک، زعفران در سال 1398 تاسیس شد.

وی اضافه کرد: این سایت زیر نظر متخصصان و کارشناسان این مجموعه به ارائه خدمات آموزشی، مشاوره، فراوری فرآورده و فروش برای کشاورز می پردازد و عواید حاصل از خدمات و فروش این سایت در مجموعه جهاددانشگاهی صرف تحقیق و توسعه گیاهان استراتژیک می گردد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی با بیان اینکه در سایت بیرناب، به دنبال این هستیم که پتانسیل های استان را شناسایی و از مزیت های منطقه ای خلق ثروت نموده و آنان را در کشور معرفی کنیم.

راغ آرا با بیان اینکه با معرفی این محصولات در این سایت به دنبال این هستیم ایرانی بودن و خراسان جنوبی بودن محصولات را نشان دهیم، اضافه کرد: خدمات مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی در قالب این سایت ارائه می گردد.

وی با بیان اینکه تمام فراوری کنندگان خرد می توانند از امکانات و تجهیزات این مرکز جهت بهینه سازی فراوری و فرآوری بهره ببرند، بیان نمود: معرفی روستاهای فراوریکننده محصولات استراتژیک یکی از اهداف این سایت است تا هر محصولی به نام روستای فراوریکننده در سطح کشور معرفی گردد.

وی توضیح داد: طبق آنالیز که توسط محققان جهاددانشگاهی استان صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که در این سال ها کشاورزان و متولیان کشاورزی استان به صورت مطلوب عمل کردند و حجم فراوری محصولات خوب است، اما نهادی که به صورت متمرکز برای فروش محصولات اقدامی انجام دهد تا سود و ارزش اضافه نموده بیشتری نصیب کشاورز و استان گردد انجام نشده است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی بیان نمود: خدماتی متمرکز بر محصولات استراتژیک از آموزش و مشاوره برای بهبود کیفیت محصولات و فرآورده ها و حمایت از طرح ها و ایده های فناورانه در قالب این سایت انجام می دهیم.

راغ آرا با اشاره به بهره گیری از دانش کارشناسان خبره و متخصص در این سایت، ادامه داد: یکی از اهداف این است که تمام آموزش های سخت افزاری و نرم افزاری به افراد ارائه گردد و نشان دهیم که خاستگاه محصولات عناب، زرشک و زعفران خراسان جنوبی است.

وی اضافه کرد: در قسمت فروشگاه نیز بر روی این سه گیاه دارویی استراتژیک استان کار شده و به صورت کامل بر روی مصرف خشک، فرآورده، نهال و یا پیاز آن برنامه ریزی شده است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک خراسان جنوبی بیان نمود: مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک از پشتوانه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی و همچنین از پشتوانه علمی گروه پژوهشی، بهینه سازی و فراوری و فرآوری گیاهان دارویی جهاددانشگاهی برخوردار است.

راغ آرا یادآور شد: در حال حاضر در این مرکز 20 نفر به صورت مستقیم فعالیت دارند و ارزش اضافه نموده ای که این مرکز ایجاد خواهد نمود برای شاغلان بخش کشاورزی استان که حدود 30 درصد شاغلان خراسان جنوبی را تشکیل می دهند، خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بیرناب؛ خلق ثروت از مزیت های منطقه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیرناب؛ خلق ثروت از مزیت های منطقه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید