خیرین به روستاهای زیستگاه گاندو، تانکر آب اهدا می کنند

به گزارش وبلاگ تمبوک، خیرین به روستاهای زیستگاه گاندو، تانکر آب اهدا می کنند اما آب در لوله کشی خانه ها هر از گاهی جاری است.

خیرین به روستاهای زیستگاه گاندو، تانکر آب اهدا می کنند

خیرین کشور 4 تانکر آب را نذر تامین آب در روستاهای پایین دست سد پیشین کردند که در هفته های اخیر حمله گاندو (تمساح پوزه کوتاه تالابی) به یک دختربچه در آنجا خبرساز شده بود.

فصل زادآوری گاندوها در برکه های جنوب سیستان و بلوچستان شروع شده است. گاندوهای ماده برای محافظت از تخم هایشان در این فصل حتی به نرهای جوان هم حمله می کنند. گاندو برای محلی ها نشانه آبادانی و آب است و بچه ها هم این حیوان را به دلایلی شبیه به همین موضوع دوست دارند. آب بازی در فصل گرم منطقه کویری سیستان و بلوچستان آنها را حتی در تاریکی شب به رودها و برکه هایی که زیستگاه گاندو است، می کشاند.

حمله گاندو به حوا رئیسی، دختربچه بلوچ که برای آوردن آب به زیستگاه گاندو کمی آنطرف تر از روستا رفته بود و همزمانی آن با پخش سریال جنجالی گاندو این حیوان زبان بسته را در معرض توجه همه قرار داد. اما مشکل کم آبی که مردم این منطقه با آن مواجهند حالا قرار است با نصب چندین تانکر بزرگ و کوچک در روستاهایی که در حاشیه زیستگاه گاندو است کم رنگ شود. وزارت نیرو که مسئولیت تامین آب این روستاها را به صورت لوله کشی یا سقایی برعهده دارد پس از این حادثه اعلام نمود که در واکنش به انتشار خبر حمله گاندو به دختربچه 10 ساله در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان همه 9 روستای واقع در منطقه کشاری دارای شبکه آبرسانی بوده و آب آشامیدنی آنها از طریق مجتمع آبرسانی روستایی تامین می شود. البته بر اساس اطلاعیه آنها از فرایند آبرسانی به 2025 روستا در سطح استان، تعداد 18 مجتمع بزرگ آبرسانی روستایی را با پیشرفت فیزیکی 35 درصد در حال احداث دارد.

  • شبکه آبرسانی خالی از آب

عبدالنصیر بلوچ زاده، دهیار روستای آزاتی که در نزدیکی زیستگاه گاندو واقع شده است، در گفت وگو با وبلاگ تمبوک با اشاره به اینکه امکانات رفاهی روستاهای پایین دست سد پیشین در حد صفر است، می گوید: شبکه آب لوله کشی در روستاها هست ولی آبی در آن نیست. چاهی که از آن آب برای روستا تامین می شد در جای اشتباهی حفر شده است و آبی از سد پیشین برای پر کردن آن رهاسازی نمی شود. 20 کیلومتر به سمت مرز به نام ما چاه کندند ولی آب نداشت، احداث چاه هزینه زیادی دارد؛ چرا کارشناسی نمی شود. او با بیان اینکه اگر در حد همین مسافت به سمت شمال می رفتند و در منطقه کستگ پشت سد پیشین چاه می زدند، آب شرب ما تامین می شد، می گوید: سیستم آبرسانی در روستاهای پایین دست سد پیشین دائمی نیست. معلوم نیست آب که سرریز می کند به ما از طریق لوله ها آب می رسانند یا اتفاق دیگری می افتد. خدا را شکر امسال بارندگی ها باعث شد که 45 روز آب را از سد رهاسازی کنند؛ بعد از آن هر 5 هزار لیتر آب را 120 هزار تومان می خرند. عدم برنامه ریزی برای دسترسی مردم به آب باعث شده که خانواده های ما چه آب باشد، چه نباشد، به سمت رودخانه ای بروند که گاندوها در آن ده ها بز را خورده اند.

در روستای آزاتی در منطقه کشاری شهرستان سرباز که یکی از زیستگاه های گاندو است، 2 سال پیش هم جان یک نوجوان در فصل تخم ریزی توسط این حیوان گرفته شد. به گفته این عضو ادوار شورای روستای منطقه کشاری، این حوادث به تنهایی بهترین هشدار برای بچه هاست و اینکه محیط زیست در منطقه تابلوی هشدار نصب می کند، کفایت نمی کند. او از مسئولان حفاظت محیط زیست می خواهد که برای گاندوها که گونه محافظت شده اند در این منطقه محیط بان بگذارند یا از مردم محلی با پرداخت حقوق کم کمک بگیرند.

او به آب شیرین کنی که سازمان کشتیرانی سال گذشته به این منطقه اهدا کرد اشاره می کند و می گوید که تصفیه خانه نیاز به تزریق آب شیرین دارد. سازمان آب منطقه ای باید برای آن، در منطقه ای بالادست سد پیشین چاه حفر کند. البته یک شرکت دانش بنیان هم اعلام آمادگی کرد که گودال ذخیره آب حفر کند و هر زمان آب را از سد پیشین رها کردند به این گودال پمپاژ کنند ولی هنوز این کار نشده است. برای انجام امور اجرایی و تامین برق آن نیاز به همکاری داریم. ما که اینجا تصفیه خانه داریم چرا باید با کامیون برای ما آب بیاورند که آن هم همیشگی نیست. روزی که دختر بچه برای آوردن آب رفت، در لوله ها آب نبود.

  • کاهش نیاز آبی به زیستگاه گاندو

باهوکلات نام رودی است که سد پیشین روی آن احداث شده و روستاهای زیادی در پایین دست آن وجود دارد. این روستاها میلیون ها سال است که زیستگاه گاندو است و همزیستی مسالمت آمیز انسان و گاندو انقراض این گونه را امکان ناپذیر کرده است. اما تغییرات اقلیمی، استفاده بیش از نیاز از آب برای کشاورزی و عدم مدیریت درست آب، حیات این گونه در خطر انقراض را تهدیدکرده است. این گونه، اندمیک ایران نیست ولی تا کرانه های غربی هندوستان از یک مشکل رنج می برد و آن تخریب زیستگاه است. حوزه پراکنش تمساح پوزه کوتاه راستا رودخانه های سرباز، باهوکلات و کاجو است و امسال براساس آمارها حدود 400 گاندو سرشماری شده است.

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت وگو با وبلاگ تمبوک می گوید: با وقوع اتفاقات اخیر تیمی از محیط بانان سراسر استان برای آموزش اهالی به خصوص بچه ها راهی بخش بلوچستان شدند. بنرهایی که برای بچه ها قابل فهم باشد هم برایشان نصب کردیم، اما آموزش را چهره به چهره انجام دادیم که مطمئن شویم همه می دانند که در این فصل نباید به این حیوان که عموما خجالتی است، نزدیک شد.

او نیاز آبی روستانشینان را منکر نمی شود و می گوید که برای تامین آب، 4 تانکر 10 هزار لیتری در وسط روستا دور از رودخانه قرار داده ایم. این تانکرها با کمک فعالان محیط زیست در کشور تهیه شده است و با وجود اینکه تامین آب شرب جزو وظایف سازمان حفاظت محیط زیست نیست، خودمان آب آن را تامین می کنیم؛ باید نیاز آبی مردم به زیستگاه گاندو را کم کنیم.

وی توضیح می دهد: امسال آبی زلال و شفاف در برخی مناطق جاری است و خیلی از بچه ها برای بازی به این مناطق که زیستگاه گاندو است، می روند. امسال آب آن قدر زیاد بود که تعدادی از گاندوهای پشت سد پیشین هم خودشان را به پایین دست سد رسانده اند.

او درباره امکان زنده گیری و جابه جایی گاندوها به پشت سد پیشین می گوید: این موضوع نه امکان فنی دارد و نه اینکه ما می خواهیم آنها را از زیستگاه چند صد هزار ساله شان دور کنیم. زیستگاه گاندو در ایران 600 هزار هکتار است. گاندو به این محیط تعلق دارد. برای مردم هم این حیوان مقدس است و می دانند تا گاندو هست، آب هم هست. دلیل علمی هم دارد. گاندو به صورت طبیعی برای ذخیره آب، کانال هایی حفر می کند که ماندگاری آب در محیط را در طول سال بیشتر می کند به همین دلیل گاندو اصولا توانایی زیستن در شرایط سخت را دارد.

گاندو به بزها و مرغ و خروس های روستاییان حمله می کند و در رژیم غذایی اش طی این میلیون ها سال انسان جایی نداشته است. وحید پورمردان در مورد حمله گاندوها در سال های اخیر به بچه ها گفت: در هر دو مورد شکل حمله گاندو نشان از دفاع از بچه هایش را داشته است. ضمن اینکه ما در فصل غیرزادآوری اصلا گزارشی از حمله گاندو به انسان نداشته ایم.

آموزش به بچه های که بزرگ ترهایشان هم حریفشان نیستند، کار دشواری است اما با این حال با وجود کمبود پرسنل در روزهای اخیر محیط بان های کل استان برای آموزش به منطقه اعزام شده اند.

فصل گرم سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد و هوس بازی در آب زلالی که طبیعت، امسال برای بچه ها این منطقه فراهم کرده ، برقرار است. گاندوهای ماده ای که در تیرماه زادآوری کرده اند، تا 2 ماه دیگر که تخم هایشان را با آرواره قدرتمندشان شکسته و بچه هایشان را به دنیا می آورند همچنان موجودات خطرناکی خواهند بود. همزیستی مسالمت آمیز با این گونه در معرض خطر، خجالتی و از دید مردم منطقه مقدس را فقط با آموزش می توان ادامه داد.

  • وبلاگ تمبوک- یکشنبه 13 مرداد 1398
منبع: همشهری آنلاین

به "خیرین به روستاهای زیستگاه گاندو، تانکر آب اهدا می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیرین به روستاهای زیستگاه گاندو، تانکر آب اهدا می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید